sobota, 12 listopada 2016

"Zawsze myślał o sobie jako kimś silnym, rządził wszystkim, dopóki nie weszła do jego życia i nie odebrała mu korony." -RECENZJA KSIĄŻKI- "BEFORE. Chroń mnie przed tym czego pragnę"           Oryginalny tytuł: Before

            Autor: Anna Todd

           Wydawnictwo: Znak

            Seria: After

            Liczba stron: 448Życie Hardina można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Tessy, i na to, co zdarzyło się później. Wcześniej Hardin nie miał nic do stracenia.
Tylko gniew pobudzał go do działania. Nikt nie nauczył go, co to znaczy kochać. Hardin zawsze był sam. Imiona kolejnych dziewczyn zlewały mu się w jedno. Pragnął ich dotyku, ale od uczuć trzymał się z daleka. Dzięki temu życie było proste.
Tessa miała być kolejną łatwą zdobyczą. Całkiem nieźle się bawił… Dopóki szarość jej oczu nie zaczęła prześladować go w snach, a kształt ust doprowadzać do szału. Tak dobrze sobie radził, zanim popełnił błąd i pozwolił jej stać się całym światem! Obiecał sobie, że zrobi wszystko, by było tak jak dawniej.

Uwielbiam Annę Todd za to, że nie spoczęła na laurach i nie przepisała tej samej historii jeszcze raz. Początek znajomości Hardina został dokładnie opisany, dzięki czemu możemy dokładnie, poznać uczucia chłopaka. Jednak nie podobał mi się przeskok, który w pewnym momencie następuje. Nie dość, że przez to pogubiłam się w akcji, bo nie pamiętam już tak dobrze pierwszego tomu, to właśnie ominiętych momentów byłam najbardziej ciekawa! Miałam wrażenie jakby autorka pomyślałam sobie: "Dobra, nie chcę mi się już tego pisać. Przeskoczymy pół książki i lećmy dalej!". Nie rozumiem dlaczego Anna Todd, ominęła kluczowe wydarzenia z pierwszej części. Nie zapominajmy jednak, że "Before" to nie tylko Hardin i Tessa. Na początku i na końcu książki możemy przeczytać rozdziały z perspektywy drugoplanowych bohaterów. Mamy okazję lepiej poznać Molly, Steph, Zeda... Każdy z nich dostał swój rozdział, który opisuje wydarzenia sprzed lat. Kiedy zna się przeszłość człowieka nagle wszystko się zmienia i znika cała nienawiść. Całkowicie zmieniło to moje poglądy na niektóre postaci z pierwszego tomu. Szczególne wrażenia zrobiła na mnie Molly. Przez wszystkie cztery tomy jej nie lubiłam, ale teraz to się zmieniło. Odwrotnie było ze Steph. Lektura "Before" sprawiła, że ostatnie pokłady mojej sympatii do niej wyparowały. Dzięki tej części zaczynamy rozumieć postępowanie Hardina w "After. Płomień pod moją skórą".  
Chłopak często działał w niezrozumiały dla nas sposób, bywał arogancji, agresywny i zaborczy. Teraz mamy możliwość wglądu do jego umysłu. Częściowo jego przeszłość poznaliśmy już we wcześniejszych tomach, ale dopiero teraz w pełni możemy zrozumieć, jakie piętno to na nim odcisnęło. Ten chłopak naprawdę nie miał lekko w życiu, więc próbując uniknąć cierpienia, uciekał przed światem. Styl pisania autorki jest na równie wysokim poziomie, co w czwartej części. Anna Todd pisze z lekkością i swobodą, co czuć na każdej stronie. Sama fabuła może nie będzie zaskoczeniem dla fanów serii After. Każdy, kto przeczytał cztery poprzednie tomy zna zakończenie, jednak "Before" wciąga. To książka, która porusza serce i sprawia, że emocje związane z burzliwym związkiem Hardina i Tessy odradzają się w was na nowo. Myślę, że "Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę" jest taką kropką nad „i”, swego rodzaju dopełnieniem całości. Szczerze polecam "Before" i całą serię After każdemu czytelnikowi. To nie kolejna oklepana powieść new adult, jakich ostatnio jest na pęczki. To historia, która wdziera się w nasze serce i pozostaje z nami na bardzo długo.


9 komentarzy

 1. Czytałam całą serię After, nie byłą jakaś zachwycająca lektura, ale podobała mi się, chociaż czasami Tessa denerwowała. Jednak nie sądzę, abym sięgnęła po "Before.." Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo intryguje mnie cała seria, więc mam nadzieję, że w najbliższym czasie dorwę pierwszy tom. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że juz dawno czytałam całą serię "After" to chyba sięgnę po tą książkę, by wszystko mieć wyjaśnione :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dosyć ciekawie przedstawiłaś tą książek, że aż chce się ja przeczytać :)I tak tez na pewno się stanie. Pozdrawiam.

  http://books--life.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Co prawda z pierwszym tomem wytrzymałem ledwo 50 stron, ale może dam tej serii jeszcze jedną szansę :/

  OdpowiedzUsuń
 6. To raczej nie dla mnie, ale cieszę się, że Tobie się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow. Nie sadzilam, ze masz tak duze mniemanie na temat After! Moze powinnam nadrobic recenzje poprzednich tomow xD

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam te książki jeszcze za czasów Wattpada i jakoś nie przypadły mi do gustu, więc raczej nie sięgnę po nie w papierowej formie.
  Pozdrawiam Wiktoriaczytarazemzwami

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.